Дата - 2020-08-10 09:28:25
Категория - Зъбопротезна имплантация
Зъбната имплантация представлява съвременен метод за възстановяне на зъбите в горната или долната челюст. Процедурата се извършва чрез поставяне на титанов щифт в костта на челюстта, който замества липсващите зъби, без да се налага изпиляване на съседните здрави зъби.
Загубата на един или повече зъби поради някаква причина (вродени, травми, хронично заболяване, тумори) повлиява неблагоприятно на оралното здраве и това води до смущение в храносмилането, фонетиката, естетиката, всичко това се отразява върху външния вид и психическото настоение на човека.
Съвременен начин за възстаноявне на изгубените зъби е поставяне на зъбен имплант.
Думата имплантат произхожда от латинско име „plantum“ и означава присадка, която се поставя в челюстните кости по хирургичен път. Той замества изгубени зъби и служи за опора на изкуствени коронки, мостове и други видове зъбни протези.
Поради големите успехи и малки усложнения, поставянето на импланти набира популярност и в световен мащаб. Тези успехи са в резултат на непрекъсната научно-изследователска дейност.
За постигане на високи успехи при имплантиране, е необходимо денталният лекар - хирург-имплантолог, да притежава както необходимата квалификация в орална и лицево-челюстна хрургия, зъбпопротезиране, пародонтология, така и достатъчен клиничен опит с технически умения.
1. Според формата (коренови, винтови, ножовидни, субпериостални, игловидни)
2. Според материала (титанови - TINI, биокерамични)
3. Според повърхноста (гладки полирани, грапави ретенционни)
4. Според времето за имплантиране (имедиантни, късни отсрочни)
5. Според метода за имплантиране (едноетапни-закрито, двуетапни-открито)
6. Според позицията в костта (спонгиозни, бикортикални, трансосални)
В практиката най-широкият вид, който се имплатира, е винтовитя интраорален титанов имплант.
Класически универсален метод е двуетапното имплантиране с късно натоварване, при който, след като се постави (завинти) импланта в спогиозата на костта (меката кост), се изчаква период от 3-5 месеца (необходим период за остеоинтеграция-вкостяване) на импланта за да може да бъде адекватно натоварван с коронкова или мостова конструкция.
1-етап: след снемане на анамнеза и интраорален клиничен преглед и рентгенова снимка, под локална анестезия се прави разрез и отпрепарира лигавицата (ламбо) и се поставя (завинтва) в спонгиозната (меката част) на костта и зашива раната.
2-етап: след 4-6 месеца постъпва разкриване на импланта и поставяне на гигиво- формиращ елемент, за да оформи венеца около импланта.
3-етап: след 10-15 дни от втория етап се взема отпечатък за зъботехническа лаборатоя за направата на мостова конструкция над импланта.
4-етап: поставяне на надстойката над импланта и ажустиранена готовата конструкция над импланта и окончателно залепване.
1- възможност за поставяне, както на единични, така и няколко импланта във всички зони на челюстите.
2- възможност за направа на отделни единични коронки над имплани, което дава високо естетичен ефект.
Иновативен метод, при който се използват едночастови импланти (имплантът и надстойката са монолитни) и се поставя (закотвя) директно в комппактна кост (твърда кост), без изчакване на периода за остеоинтеграция, като веднага може да се натовари с мостовите конструкции.
За разлика от по-горе посочените етапи при двуетапното имплантиране с двучастови импланти, е важно да се поясни, че тук е необходимо да се направи задълбочен план и запознаване с характеристиката и анатомията на челюстните кости. Затова понякога е от необходимост да се направи допълнителна образна диагностика и назначаване на CBCT ( 3 D рентгеново изследване )
1-етап: След цялостна санация на устната кухина и под местна анестезия, директно се поставя импланта през лигавицата (без разрез или ламбо), като се съобразява с паралелното разположение на имплантите в алвеоларния гребен и проверка на първичната стабилност в костта.
2-етап: Веднага след поставянето на имплантите започва ортопедичният етап (взимане на отпечатъци и предаване към зъботехническа лаборатория).
3-етап: след 2 дни следва металната проба на металния скелет на мостовата конструкция (допълнителен междинен етап за прецизната изработка на метало-керамичната конструкция).
4-етап: след 1 ден се поставя (ажустира) готовата метало-керамична коронка (мост) над имплантите и окончателно й залепване (циментиране).
1 - не е необходима налична достатъчна широка и висока кост (обемна) за мястото за имплантиране, защото този вид импланти се базира и разчита на бикортикалното закотвяне в твърдата кост, там където я има.
2 - Напредналата костна атрофия (стопяване на костта )при тези пациенти не представлява противопоказание за поставянето на имедиатните импланти, без да се налага поставяне на костно-заместващо вещество;
3 - възможност за поставяне на този вид импланти при всички пациенти, дори и при тези в напреднала възраст и с придружаващи общи заболявания (остеопороза, диабет);
4 - възможност за поставяне веднага след ваденето на разрушени зъби/зъб (екстрахирането) директно в алвеолата и закотвянето им дълбоко в здравата кост.
5 - пациентите с напреднал хроничен пародонтит (пародонтоза) вече не са противопоказани за поставянето на тези импланти.
6 - специфичният дизайн и обработка на гладката повърхност им дава предимство, изразяващо се в невъзможност за микроорганизмите да мигрират и да бъдат причина за периимплантит.
7 - съкращава се времето на изчакване след поставяне на имплантите (периода на остеоинтеграция) и съответно натоварването им с протетичната конструкция.
1 - след ваденето на зъбите се получава естетсвено свиване (ретракцията) на венците (гингива) и по-късно стопяване на костта, в резултат което се получава оголване на определени участъци от конструкцията, които не са с оптимални естетични качества.
2 - за по-голяма стабилност на имедиатните импланти се предпочита тези импланти да бъдат поставени и вързани под една конструкция (шинирани) над три импланта.
Правилно поставения и позицениран зъбен имплант в зъбната редица и добре остеоинтегриран в коста, или закотвен директно в твърда здрава кост, не може да бъде отхвърлен от организма за цял живот... с условие спазване на стриктни хигиенни норми на устната кухина. За това са задължителни редовни клинични контолни прегледи с ренгенови контрола за откриване на наличние на микроорганизми около него (перимплантит), също и откриване на поява на предварителни контакти с антагонисти или свъхконтакт над зъбния имплант.
Управител; Орален хирург, Имплантолог