Често задавани въпроси
За нас е важно всеки един пациент да бъде максимално информиран. Затова по-долу сме посочили най-често задаваните към нас въпроси.
Всеки пациент с един или повече липсващи зъби е подходящ за лечение с импланти. Независимо от това дали страда от остеопороза, диабет или е пушач.
Ако пациентът поддържа нивата на кръвната захар и диабетът е контролиран, няма риск от възпалителни процеси около имплантите.
Необходимо е да се спазват всички основни правила на имплантация:
- първо - от страна на имплантите и фирма производител: имплантът трябва да е от биологичен титан и сертифициран от световноизвестни фирми;
- второ - от страната на хирург-имплантолог: да притежава опит, сръчност и познаване на анатомично физиологични особености в лицево-челюстна област, да работи стриктно, стерилно, в добре оборудвана клиника;
- трето - от страна на пациента: да бъде предварително подготвен и да съобразява всички указания от лекаря, да прави редовни контролни прегледи и да спазва стриктна устна хигиена.
Основната разлика е, че конвенционалните импланти се поставят в спонгозна кост (меката кост) и се изчаква период около 6 месеца за окончателно вкостяване, и впоследствие натоварване, докато базалните импланти се закотвят директно в кортикална кост (твърдата) и не е необходимо време за костна адаптация на импланта с коста и затова те могат веднага да се натоварват с конструкции.
За нас е важно пациентът да е спокоен. След като поставим локална упойка, самата процедура е изцяло безболезнена (усещанията са по-малки в сравнение с вадене на зъб, поради липса на работа във възпалителните тъкани.
Понякога при използване на някои техники на поставяне на импланти в трудно достъпни места, следоперативно са възможни поява на оток и слаба болезненост на мястото на интервенцията, но това са нормални реакции на организма.
Да, ако се поставят базални импланти дълбоко в твърдата кост. Това значително ще спести време и средства за вас. Ако е необходимо поставяне на костно заместващо вещество за поставяне на конвенционални импланти, особено в областта на пода на максиларния синус, това е неизбежно.
Стойността на това лечение е в пъти по-евтино, защото не се използват костнозаместващи материали, синус лифтинг и др. Базирано е на броя импланти и на конструкциите над тях. Вие спестявате не само пари, но и време и главоболия от ходене при различни специалисти.
Гаранцията за имплантите от производителя е за цял живот. За допълнителна и подробна информация, моля обърнете внимание на секция
Цени и гаранция.
В повечето случаи преди имплантирането се налага екстракции на възпалени зъби и корени. Независимо че базалните импланти се поставят дълбоко в базата на костта, тази кост изисква време, за да се ремоделира. Затова конструкцията се предпочита да бъде по- лека, както в случая са композитните конструкции.
В периода до 1 година костта постепенно се ремоделира и се свива (атрофира). Това е нормален физиологично-анатомичен процес, при който се получава (ретракция) на венците (гингивата), в резултат на което се получава оголване на определени участъци от конструкцията, което не е оптимално от естетична гледна точка.
Метало композитните конструкции освен, че са леки те могат лесно и бързо да се ремоделират в устата на пациента и така са по-евтини.
Металната основа над имплантите при композита и керамиката е еднаква.
Разликата е в материала, от който са изработени двете конструкции. Керамиката като материал е по-тежка и по-естетична, не променя цвета си и притежава по-добри механични свойства.
Композитът, за разлика от нея, е по-лек, по-евтин, може да се ремоделира в устата на пациента, но е по-податлив към промяна на цвета си и задържа плака.
Да, ще пречи, защото бруксизмът е неволево стискане върху зъбите или имплантите и може да доведе до дестабилизация на имплантите или изтриване на зъбните повърхности. Също така води до болки в ставите и дъвкателните мускули. Затова е много важно при такива пациенти да се провежда допълнително лечение с поставяне на миорелаксанти на дъвкателните мускули и да се носи специална индивидуална шина за бруксизъм.
В деня на финалното циментиране на конструкциите, както и по време на всеки контролен преглед, ние даваме указания за грижа и хигиена чрез допълнителни орално-хигиенни средства, както и на храненето в първите 7 дни.
Контролните прегледи за важна и задължителна част от имплантологично лечение. Първоначално определяме по-чести визити (на 1 месец), след това на всеки 6 месеца.
Възможно е, но е необходимо да отделите една седмица, в която ще се поставят имплантите и конструкциите. Всички следващи визити до България определяме заедно с вас (поне веднъж годишно).